pana la campania

Castigatorii primului sincron trial din Romania

02.12.2009

Peste 15.000 de spectatori au fost prezenti la primul show sincron trial din Romania, organizat in Parcul National al Copiilor din Bucuresti.

Sambata, 28 noiembrie Off Road Arena Synchron Trial a debutat cu sesiunile de calificare pentru masini, motociclete si atv-uri. Duminica s-a trecut direct la cursele de tip piramida ( cel mai slab timp s-a intrecut cu cel mai bun timp etc.) in care au ajuns primii 16 motociclisti din calificari si primii 32 de concurenti de la auto si atv.

Pentru celebritatile prezente a fost organizata o competitie speciala, denumita VIP Drive. Pe primul loc s-a clasat George Grigorescu, care este si campion national de raliuri clasice. Acesta a fost urmat pe locul al doilea de Alex de la formatia Mandinga, iar pe locul trei de Mistretu de la emisiunea Cronica Carcotasilor.

In cursele de duminica de la clasa auto Sorin Craioveanu si Elena Ştef au castigat locul I cu un Mercedes G. La clasa moto castigatorul a fost Julian Elias Răduţă cu o motocicleta KTM SX250F. In privinta competitiilor pentru ATV-uri, acestea au avut un traseu ce cuprindea si o portiune de asfalt. Quadistul Razvan Irimescu a facut un adevarat show, insa locul I a fost castigat de Mihai Concioiu cu un Yamaha Grizzly 700, urmat de Marius Bacanu (Bombardier Renegade) si Bogdan Mag (Renegade 700).

In plus, organizatorii s-au tinut de cuvant si l-au adus pe Julien Dupont, cunoscut pentru spectacolele sale de trial tinute in locatiile cele mai neobisnuite. Partea de show a fost sustinuta si de un roman, oradeanul Robert Kovacs, care va participa in 2010 la Campionatul European de Trial destinat bicicletelor.

Tragand linie, organizatorii,participantii si spectatorii s-au declarat multumiti de eveniment, urmand o a doua editie si anul viitor, cu piloti si din afara tarii. Intregul eveniment a fost organizat de Extreme Adventure Buzau si Off Road Bucovina cu sprijinul Primariei Sectorului 4, sub egida Federatiei Romane de Motociclism si a Federatiei Romane de Automobilism Sportiv.